Lorejn
Adminek
Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 131
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Bytom
|
Wysłany: Pon 5:01, 21 Sty 2008 Temat postu: Pismo |
|
|
Pismo przesłane do prezydenta:
Spółdzielnia Socjalna „RedHead”
ul. Nickla 76/5
41 – 908 Bytom
Bytomska Spółdzielnia Socjalna
ul. Powstańców Warszawskich 14/34
41 – 902 Bytom
Prezydent miasta Bytomia
Pan Piotr Koj
ul. Parkowa 2
41 – 902 Bytom
Powołując się na Ustawę z dnia 27 kwietnia 2006 r. O spółdzielniach socjalnych, oraz na preambułę Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. „ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.”
wnosimy o:
• opracowanie i uchwalenie wspólnego programu wspierania ekonomii społecznej (spółdzielczości socjalnej) w Bytomiu
• zwiększenia kwoty na realizację zadania z zakresu usług rynku pracy w bieżącym roku, a co za tym idzie, ogłoszenia drugiej edycji konkursu w Bytomiu
Wspieranie powyższych działań, jest jednym z priorytetów Unii, jak również
STRATEGII ROZWOJU WOJ. ŚLĄSKIEGO NA LATA 2000 – 2020
Priorytet: integracja społeczna, bezpieczeństwo i zdrowie
„Wspieranie grup zagrożonych marginalizacją lub patologią społeczną, jak np. długotrwale bezrobotnych, ludzi starszych i bezdomnych, niepełnosprawnych czy opuszczających zakłady penitencjarne, pozwoli na ograniczenie tych niekorzystnych zjawisk. Dlatego też należy wzmacniać zarówno działania instytucjonalne, jak i tworzyć warunki do rozwoju oraz efektywnej działalności organizacji pozarządowych, realizujących cele społeczne. Istotną kwestią jest współdziałanie administracji publicznej, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych.”
Realizacja powyższych priorytetów; tworzenie nowych miejsce pracy, w ramach ekonomii społecznej, wymaga wsparcia gminy. Są w naszym województwie przykłady dobrych praktyk w tej dziedzinie. Jako działające dynamicznie spółdzielnie socjalne, zwracamy się z prośbą o podjęcie rozmów w tym temacie, a tym samym, wypracowanie wspólnego modelu działania. Jesteśmy gotowi podjąć ten trud, z korzyścią dla środowisk defaworyzowanych i wykluczonych w naszym mieście.
Równocześnie zwracamy się z prośbą, o zwiększenie kwoty na realizację zadania z zakresu usług rynku pracy, oraz o ponowne ogłoszenie konkursu. Na realizację ww. zadania w 2007 roku, przeznaczono 10 000zł., co jest kwotą symboliczną, zważywszy na duże bezrobocie w Bytomiu.
Wobec tych argumentów, posiłkował się Pan niemożnością modyfikacji budżetu, odziedziczonym po poprzednim Prezydencie. W tej edycji kwota nie uległa zmianie, mino, iż zwiększenie jej leżało w Pana gestii.
Powołując się powtórnie na Ustawę z dnia 27 kwietnia 2006 r. O spółdzielniach socjalnych – Art. 2. punkt 3. „Spółdzielnia socjalna może prowadzić działalność społecznie użyteczną i oświatowo kulturalną na rzecz swoich członków i środowiska lokalnego, a także działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r. O działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z póżn. zm. )”, wnosimy o zwiększenie kwoty, proporcjonalnie do zadysponowanych w innych konkursach.
Dofinansowanie i powtórne ogłoszenie konkursu, pozwoli na rozpoczęcie początkowych działań w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy (inkubacja spółdzielczości socjalnej) w Bytomiu.
Będzie również pierwszym, realnym wsparciem władz samorządowych podjętych przez nas działań...
|
|